Hakkımızda

 

Şemseddin Şayan

1975’te İstanbul Sarıyer’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Sarıyer’de tamamladı.1989 senesinde amatör olarak kendi köpeklerinin eğitimi ile ilgilendi ve köpek eğitimi konusunda kariyer yapmaya bu yıllarda karar verdi.


Köpek eğitmenliği, köpek eğitmen eğitmenliği, patlayıcı ve narkotik madde tespit köpekleri, sürü gütme köpekleri gibi bir çok konuda uluslararası kurumlardan eğitim almakta ve eğitmen olarak eğitim vermektedir. Köpeklerde anksiyete bozuklukları, agresyon problemleri ve dedektör köpek eğitim konularında eğitim faaliyetlerini her gün güncellemekte ve çalışmaları yürütmektedir.


2006 yılındandan itibaren PET SERVICES İş ve Spor Köpekleri Eğitim Merkezi kuruluş çalışmalarını tamamlamıştır.Halen daha aynı merkezde kurucu eğitim sorumlusu ve eğitmen eğiticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Kariyeri

1990’da Kilyos’ta kurulan ve İstanbul’un ilk köpek eğitim merkezlerinden biri olan DOG HOUSE’da köpek eğitmeni yardımcısı olarak profesyonel hayatına başladı.

1991’de aynı çiftlikte köpek eğitmeni olarak hizmet verdi.

1992 yılına kadar aynı çiftlikte görev aldı ve dış eğitimler sorumluluğuna kadar yükseldi.

1992-1994 yılları arasında İstanbul Sivil Savunma İl Müdürlüğü’nde Türkiye’deki ilk arama-kurtarma köpekleri eğitim grubunu kurdu. Gönüllü olarak ülkemizin ilk arama-kurtarma köpeği olan Barnie isimli A.Cocker cinsi köpeğin eğitim çalışmalarını yürüttü. Başarılı bir eğitim sürecinden sonra Barnie ilk yerel eğitimli köpek olarak başarı ile görev aldı.

1994-1996 yılları arasında vatani görevini yaptı.

1996-1998 yılları arasında Pet Land köpek eğitim merkezinde baş eğitmenlik yaptı.

1997-1999 yılları arasında AKUT’un arama-kurtarma köpekleri birimini oluşturdu ve eğitim sorumlusu olarak gönüllü görev aldı.

1999-2002 yılları arasında International Research Institute of Tactical Security’de detektör köpekler ve arama-kurtarma grup amiri olarak görev yaptı.Tepe Arama Kurtarma Ekibi TEPE SAR ‘ın arama kurtarma ekibi kurucu eğitmenliğini yaptı. Aynı yıllarda Atatürk Havalimanı’nda patlayıcı ve parlayıcı madde tespit köpekleri grup şefi olarak görev aldı.

1999-2000 yıllarında Gemlik Askeri Veteriner Eğitim Okul Komutanlığı patlayıcı madde tespit köpekleri sertifikasyon sınavını iki köpeği ile birlikte başarıyla geçti.

1999-2001yılları arasında Macaristan İçişleri Bakanlığı’na bağlı Suçla Savaşan İş Köpekleri Okulu’nda köpek eğitmenliği eğitimini bitirdi.

2001-2002 yılları arasında International Rescue Dog Organization’ın(IRO) köpek kullanıcılığı kursunu Macaristan’da tamamladı.

2002-2003 yılları arasında International Rescue Dog Organization’ın(IRO) operasyonel arama kurtarma köpekleri ve alan arama köpekleri eğitmen eğiticiliği kursunu başarı ile bitirdi.

2003-2006 yılları arasında problemli petler ile çalışarak serbest zamanlı köpek eğitmenliği yaptı.

2002-2007 arasında Mahalle Afet Yönetimi Derneği (MAY) yönetim kurulunda görev aldı. Aynı derneğin LİDAM projesinde eğitim sorumlusu ve operasyon başkanı olarak görev aldı.

2006 yılındandan itibaren PET SERVICES İş ve Spor Köpekleri Eğitim Merkezi kuruluş çalışmalarını tamamlamıştır. Halen aynı merkezde kurucu eğitim sorumlusu ve eğitmen eğiticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

2011 yılından bu yana SAR arama kurtarma derneği yönetim kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı görevine devam etmektedir.

Sertifikalar