22 Tem

Köpek Seçimi

Köpeğinizi seçerken sadece onun sizin hayatınıza nasıl uyum sağlayacağını değil, sizin hayatınızın da onu ne şeklide etkileyeceğini göz önüne alın. İri ırklardan hoşlanıyor olabilirsiniz, ama unutmayın ki iri ırk köpeklerin yoğun egzersize ve geniş yaşam alanına ihtiyacı olacaktır. Ya da terrier cinsi köpeklere eğitim vermeniz zor olacaktır ama onlar iyi eğitilirse çocuklar için iyi arkadaş olacaktır.

Köpek sahibi olmadan önce bir bütçe ayarlaması da yapmanız gerekecektir. Onu gezdirmek için ihtiyacınız olacak tasma ve sevk kayışı takımları, evde ona alan yaratabilmek için edineceğiniz taşıma kabı, yatak gibi ihtiyaçlar, düzenli veteriner kontrolleri ve oyuncaklar gibi harcamalarınız olacak.

Seçeceğiniz köpeğin dişi ya da erkek olması da sizin yaşamınıza bağlıdır. Cinsiyetine bağlı olarak dişiler erkeklere göre daha az agresif ve aile dostu olacaktır. Bununla birlikte erkek köpekler ise daha korumacıdır.

Yavru bir köpek sahiplenecekseniz, seçeceğiniz yavrunun daha doğru ve kolay bir sosyalleşme süreci yaşayabilmesi için çekingen olmayan bir köpek tercih etmelisiniz. Böylece ileride yaşanabilecek sosyalizasyon problemlerini daha aza indirgeyebilirsiniz.

Bir köpekle yaşamaya başlamadan önce size en uygun köpeği belirlemek için bir uzaman danışmanızı tavsiye ederiz.