İş Köpekleri Eğitimi

Köpeklerin dünyasında değişik sınıflandırmalar ve gruplandırmalar vardır.Bu sınıflandırmalar kendi aralarında farklılıklar gösterir.

Köpekler boy ,tür,cins ,kürk yapısı, fiziksel yeterlilikleri ve sağlık durumları açısından değerlendirilir.

Evde yada şehirde yaşayan köpeklere PET (Evcil hayvan.Evde yada şehirde bakılan )denir.

Becerisi konusunda eğitilerek belli standartlar çerçevesinde insanoğlunun faydası için meslek sahibi yapılan köpeklere ise  WORKING DOG.(Meslek sahibi ,İŞ KÖPEĞİ) denir.

PET ya da iş köpekleri de kendi içlerinde farklı sınıflara ayrılırlar. Pet köpekleri kategorisine örnek olarak sunabileceğimiz sınıflar genelde fiziksel farklılıklara göre ayrılmaktadır.Örneğin minyatür,uzun tüylü,kısa tüylü v.b gibi.Oysa iş köpeklerinin  fiziksel özellikleri 2. Planda tutulur.Daha çok mental yeterlilikleri ve becerileri  ile sınıflandırılırlar.

İŞ KÖPEKLERİNE BAZI ÖRNEKLER:

  1. GRUP-KOKLAYAN KÖPEKLER:Bu gruptaki köpekler değişik ırk ve boylarda olabileceği gibi yıllardır koklama kabiliyetlerini ispatlamış ırklar daha çok tercih edilmektedir.Bu gruptaki köpeklerin işi burunlarını kullanarak İDARECİ sine(eğitimli bir köpeği nasıl sevk ve idare etmesi konusunda eğitimli personel e idareci denir.)  aradığı materyalin hızlı ve hatasız bir şekilde yerini gösteren köpeklerdir.Arama kurtarma köpekleri,uçar avı yapan av köpekleri,narkotik ,patlayıcı madde,para,ceset,yerdeki ayak izi gibi bir çok alanda kullanılan köpekleri bu grubun içine alabiliriz.
  2. GRUP-KORUYAN KÖPEKLER: Koruyan köpekler bölümünde adından da anlaşılacağı üzere kendi idarecisini, bulunduğu alanı ,sevk halindeyken bir grubu yada bir hayvan sürüsünü dışarıdan gelecek insan yada yabani hayvan saldırılarına karşı savunan ve komutlar ile sevk ve idare edilen köpeklere denir.Bu gruba örnekler vermemiz gerekirse; IPO , KNPV, Mondial ring  gibi farklı isimler ve disiplinler altında yetiştirilen köpekler ,sürü koruma köpeği olarak çalışan çoban köpekleri,devriye köpekleri,polis kullanımında hizmet veren  yakalama köpekleri bu gruptaki başlıca köpeklerdir.
  3. GRUP-TAMAMLAYAN KÖPEKLER: Burnu ve dişleri dışındaki becerileri ile insanoğlunun bir eksikliğini kapatarak onun faydası için, yetiştirilip eğitilen köpeklere TAMAMLAYAN köpekler denir.Sürü gütme köpekleri,kızak köpekleri,rehber köpekler,engelli köpekleri,rehabilitasyon köpekleri bu grupta yer almaktadır.

PET SERVİCES WORKİNG AND SPORTİNG DOGS CLUB Olarak bizler tüm dünyada ki eğitim normlarını takip ederek değişik branşlarda iş köpekleri yetiştiriyoruz..Aynı zamanda bu tip köpekleri kullanacak profesyonel köpek idarecilerini eğiterek göreve hazır hale getiriyor ve sertifikalandırıyoruz.