SAR – Arama Kurtarma

ŞEMSEDDİN ŞAYAN 1990 Yılından bu yana bir çok ulusal ve uluslararası arama kurtarma operasyonuna katılmış ve başarı ile bu operasyonlarda köpekli ve köpeksiz olarak görev almış eğitimli bir arama kurtarma gönüllüsüdür.

Kendi mesleği ile gönüllülük esasını tüm hayatı boyunca bağdaştırmış ve bir çok arama kurtarma derneğinin kurucusu ya da gönüllüsü olmuştur. Halen SAR ARAMA KURTARMA derneği eş başkanlığı ve operasyon başkanlığını yapmaktadır.
Yukarıdaki paragraflarda bir HANDLER(Köpek İdarecisinin )bu işe verdiği gönül ve zamanın büyüklüğünün anlaşılması için açıklamalarda bulunduk.

Hiçbir teknolojik malzemenin yapamadığı işi yapan arama kurtarma köpekleri,enkaz,çığ yada açık alanlarda kaybolmuş canlı kazazedelerin kokularını bularak yerlerini köpek idarecilerine gösterir. Bu yolla bir çok insanın hayatını kurtaran 4 ayaklı kahramanlar ilk kez İsveç alp geçitlerindeki rahipler tarafından yetiştirilmeye başlanmış SN.BERNARD lar la kayıtlarda karşılaşılmaktadır. Dağ geçitlerinde kaybolan keşiş ve gezginlere kanyak taşıyan bu köpekler zaman içerisinde bir çok farklı eğitim metodu kullanılarak günümüzde arama kurtarma ekiplerin için olmazsa olmaz bir yardımcı haline gelmiştir.

Arama kurtarma köpeklerinin tüm dünyada uluslar arası kurumlar denetler ve akredite ederek operatif yeterlilik ve yetenekleri sınanır. Köpekler ve idarecileri bu yolla her an operasyona hazır tutlmaya çalışır.Bu organizasyonların en bilinen ve işlevsel olanı merkezi Avusturya Salzburg da bulunan IRO dur. (INTERNATIONAL RETTUNGS HUNDE ORGANIZATION –INTERNATIONAL RESCUE DOG ORGANIZATION-ULUSLAR ARASI ARAMA KURTARMA KÖPEKLERİ ÖRGÜTÜ) IRO nun değişik zaman ve planlamalarda düzenlediği sınav ve sertifikasyon sistemi sayesinde patili kahramanlar ve onların ortakları 7×24 dünya coğrafyasının her yerinde her an göreve hazır halde beklemektedir.

TÜM DEPREM ŞEHİTLERİMİZ VE KURTARMA KÖPEKLERİMİZ ANISINA