Yapılmaması Gerekenler

Günümüz  yaşantısında köpeğimizin ve bizim sağlıklı bir ilişki kurmamız için onu tanımamız ve ihtiyaçlarını bilmemiz  gerekmektedir. Köpeğimizi tanımak onun fiziksel olarak ihtiyaç ve gereksinimlerini karşılamak olduğu gibi psikolojik olarak da tüm ihtiyaçlarını bilmemiz ilişkimizin ana prensibidir.

Tüm gün ofiste çalışan köpek sahibi köpeğini akşama kadar evde yalnız bıraktığı için kendini kötü hisseder. Eve geldiğinde köpeğini heyecanla severek köpeği heyecanlandırır. Daha sonra  köpeğin heyecanını dindirmekte zorlanır. Yanlış bir yol izleyerek köpeğin korkmasına yada başka bir yanlış davranışın modellenmesini tetikleyebilir.

Bu örnekte gösterdiğim üzere İNSAN KENDİ SEVGİ VE DİĞER DAVRANIŞLARI KARŞISINDA KÖPEĞİ YANLIŞ DAVRANIŞLARA YÖNLENDİRİR. BUNLARIN OLMAMASI İÇİN KÖPEKLER KONUSUNDA İLK ÖĞRENMEMİZ GEREKEN ŞEY NELERİ YAPMAMAMIZ GEREKTİĞİNİ BİLMEKTİR.

YAPILMAMASI GEREKENLER

  1. KÖPEK SEÇİMİNDE YAPILAN HATALAR: Sadece şekil ırk yada yanlış beklentiler ile yapılan köpek sahiplendirmeleri hızlı bir şekilde hüsranla sonuçlanabilir!
  2.  İNSANCILLAŞTIRMA (antrapomorfizim): Köpeğimizin davranışlarını yanlış yönlendirerek  fazla sevgi ile insancıllaştırmak köpeğin agresyon da dahil bir çok tehlikeli duruma sevk eder.
  3. YANLIŞ EĞİTİM: Baskılama yada fazla motive etme gibi hatalarla yürütülen bir eğitim süreci köpeğimizin bizimle olan iletişimini tamamen koparır.Fazla korkak yada fazla cesur köpeklerin geçmişi irdelendiğinde eğitim hataları ön plana çıkmaktadır.
  4. HAREKETSİZLİK: Köpeğimizin fiziksel enerji sarfiyatını sağlayamadığımız durumlarda önce psikolojik sonra fizyolojik bir çok probleme davetiye çıkarmış oluruz.
  5. ÇÖP BİLGİLER: Şehir efsaneleri ile donatılan köpeklere dair bilgilerin büyük bir kısımı çöp bilgi içermektedir.Narkotik madde köpekleri ne uyuşturucu  madde verilerek eğitildiği, çiğ etin köpekleri kuduz hastalığına yakalandırdığı gibi bir çok saçma bilgi tolumda yıllardır yerleşmiş bir bilgi kirliliği oluşturmuştur. Doğru bilgilere doğru kaynaklardan ulaşarak kontrol ederek bu bilgileri uygulamak köpek sahibinin başlıca görevidir.
  6. SATIN ALMA SAHİPLEN: SÜRÜ LİDERİ…KÖPEK SAHİPLENİRKEN SATIN ALINAN HER YAVRUNUN BU SATIŞLARI DAHADA TEŞVİK ETTİĞİNİ VE BARINAKLARIN SAHİP ARAYAN KÖPEKLER İLE DOLU OLDUĞUNU UNUTMAMANIZI TAVSİYE EDER.
  7. SORUMSUZ DAVRANIŞLAR: SÜRÜ LİDERİ köpek sahibi olmanın neredeyse bir çocuk sahibi kadar sorumluluk gerektiğini unutmamanızı  hatırlatır.
  8. YANLIŞ BESLEME: Köpeğinize uygun olmayan gıdalar ile yapılan beslemelerin onun sağlığını sizin paranız kaybetmenize ve köpeğinizin yaşamını tehdit edebileceğini unutmayın.
  9. SAĞLIK: KÖPEĞİNİZİN UZMAN SAĞLIK HİZMETLERİNİ KALİFİYE VETERİNER HEKİMLERDE ALMASI SİZ KÖPEK SAHİPLERİNİN SORUMLULUĞUDUR.